Dakka, Bangladeş

Asya

Dakka

Dakka, Bangladeş'in başkenti. Şu anki 14 milyondan fazla nüfusuyla Asya'da hatta dünyada önde gelen şehirlerden. Yaklaşık olarak nüfusun %34'ü açlık sınırının altında yaşıyor (fakat görünüşe göre bu oranın azaltılmasıyla ilgili çalışılıyor) ve dünyanın herhangi bir yerindeki en yoğun nüfuslardan biri. Bu da resmi tamamlıyor.

Dakka, kesinlikle baskıcı ve korkaklar için değil. Dakka'da ilk bakışta göze çarpanlar; gelişmemiş turistik tesisleri, zayıf altyapısı, karmaşıklığı, tuvaletleri...bu kadarı yeterli. Evet, Dakka böyle bir şehir. Turistler buraya harika bir deneyim yaşamak ya da çok güzel manzaralar görmeyi umut ederek gelmiyorlar. Bunun yerine ilk gününüzün, telaffuzu mümkün olmayan (ya da okunamayan) cadde isimlerinin yazıldığı tabelaların karşısında ayakta bekleyip, alnından ter damlayıp ilginizi çekmek için savaşan milyonlarca insan ve gürültüsüyle geçtiğini fark edersiniz.

Tam bu noktada şehirden uzaklaşmayı isteyebilirsiniz. Kendinize ‘Sırada neresi var, oraya nasıl giderim?’ sorularını sorabilirsiniz.(tabii ki burada size aradığınız konforu sunacak beş yıldızlı oteller de var). Eğer baskıya dayanabilir ve ‘duygulara hücum eden’ bir tatil dilerseniz, Dakka kesinlikle sizin için uygun bir yer.

Şehirde görülecek çok fazla şey var. Dakka’da eski kiliseler, antik Hindu Tapınakları ve camiler yan yana yer alıyor. Ermeni Kilisesi, Dhakeshwari Tapınakları, Khan Mohammed Mridha Camisi ve Yıldız Camisi tüm dini görüntüleri buralarda bulacağınıza emin olduğumuz, ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Daha sonra çevrenizdeki herkes sizi izlerken rotanızı Eski Dakka’ya, dar sokakları ve antik binaları keşfetmeye çevirin. Bir başka gözde mekan olan Lalbagh Fort Kalesi ve yoğun bir karmaşanın hakim olduğu Buriganga Nehri üzerine kurulu Sadarghat Limanı, Dakka’da ziyaret etmek isteyeceğiniz yerler arasında.

Mevcut olan birçok çarşı ve pazardan alışveriş yapabilirsiniz. Aslında Bangladeş yemekleri harika, zevkle yiyebilirsiniz, fakat sokakta satılan yiyeceklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.


Anahtar Bilgiler
  • Daka, Bangladeş’te bir şehir.
  • Nüfusu 10.356.500.
  • Rakımı 22 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı OGG DAC (Zia International, Dhaka).
  • Para birimi Bangladeş Takası (BDT)

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...