Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın 7 Harikası

Kolezyum, Çin Seddi veya Taç Mahal gibi ünlü turistik merkezleri hepimiz biliriz. Fakat bunlardan başka en tutkulu gezginlerin bile duymadığı, görkemli tarihi binalar bulunuyor. Neyse ki Bright Side yardımımıza yetişti! Bugün sizlerle, Quora'nın okuyucularına dünyanın daha az bilinen mimari yapılarını sorduğu anketini paylaşmak istiyoruz.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Büyük Djenné Camii, Mali

Büyük Djenné Camii, 100 yaşından fazla ve dünyadaki en büyük kerpiç bina. UNESCO Dünya Mirası'na, kadim şehir Djenné’nin bir parçası olarak 1988’de eklendi. Camii şu an turistlere kapalı. Muhtemelen, bu tedbir 1996’da Vogue Dergisi için yapılan gizli çekim sonrasında alındı.

Chand Baori, Hindistan

Chand Baori, Hindistan’ın küçük bir köyü Abhaneri’de yer alan, dünyanın en eski ve en dik merdivenleridir. Bu dev yapı, ters çevrilmiş bir piramide benziyor ve yerin altına 30 metre (100 feet) kadar iniyor. Üç duvarında, 3500 dar merdiveni köşelerden mükemmel bir simetri ile yerleştirilmiş ve ortasında ufak yeşil bir göl var. Bilim adamları hala merdivenlerin IX. ve XI. yüzyıl mı yoksa günümüzden 600 yıl önce mi inşa edildiğine karar vermeye çalışıyor.

Parlemento Sarayı, Romanya

Bükreş’in en gözde yapılarından biri olan Parlemento Sarayı, Romanya’nın henüz bir Sosyalist Cumhuriyet olduğu zamanlarda inşa edildi. Sarayın, dünyanın en büyük ve en pahalı sivil idare binası olduğu düşünülüyor. Bu neoklasik harika, 12 katlı (Yer altında ek olarak sekiz kat daha bulunuyor) 330,000 m2’lik alanda 3.100 odalı bir binadır.

Stari Most (Eski Köprü), Bosna-Hersek

Mostar'daki Neretva Nehri üzerinde yer alan bu Pedestrian Köprü, Bosna’daki Hırvat güçleri tarafından 1993 yılında tahrip edilen eski köprünün modern bir kopyasıdır. Stari Most köprüsü, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Burayı ziyaret eden turistlerin klasik eğlencelerinden birisi de bu oldukça yüksek olan köprüden Neretva Nehri’nin soğuk sularına gerçekleştirdikleri bungee jumping etkinliğidir (24 ila 30 metre arasında serbest düşme keyfini yaşama garantisi).

Kumbhalgarh Kalesi, Hindistan

Kumbhalgarh Kalesi, eski zamanlarda ‘Ölüm Bekçisi’ (Guardian of Death) veya Mewar’ın Gözü (Eye of Mewar) olarak bilinen, eşsiz bir duvarla çevrilidir. Duvarın uzunluğu 36 km, bazı kısımlarında yükseklik 8 metreyi bulabiliyor. Duvarın inşası, XV. yüzyıldan XVI. yüzyıla kadar tam yüzyıl sürmüş. Büyük Hint Seddi gördüğü tüm savaşlara rağmen hiç ciddi zarar görmemiş ve düşmanlar tarafından fethedilmemiş.

Şeyh Lütfullah Camii, İran

Şeyh Lütfullah Camii, İran

İran Safevi mimarisinin başyapıtlarından biri olan camii 1602 ve 1619 yılları arasında inşa edilmiş. Bu camiyi mükemmel ve diğerlerinden farklı kılan bazı sebepler var. Camii’nin minaresi veya avlusu bulunmuyor. Aslında Şeyh Lütfullah Camii, halkın kullanımı için tasarlanmamıştı, şahın haremindeki kadınlara mescit olarak inşa edilmişti.

Derawar Kalesi, Pakistan

Derawar Kalesi, Pakistan

Derawar’ın bu muazzam kare şeklindeki yapısı 1733’te inşa edilmiş. Kale, Pakistan Çölü'nde yükselen 40 burçtan oluşuyor. Burçların birleşimi, çevresi 1500 metre, yüksekliği 30 metre olan kalenin duvarını oluşturuyor. Turistler bir yana, bölgede yaşayan halk bile bu yapının varlığını pek bilmiyor.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!