Dağ Bitti

Burdur’da mermer ocakları dağı kademe kademe ortadan kaldırılıyor.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Yazı ve fotoğraflar: Bünyad Dinç

Burdur’un Karamanlı ilçesinin sırtını dayadığı dağlar; üzerindeki doğal, kültürel ve tarihi değerlerle birlikte hiç var olmamış gibi yeryüzünden siliniyor.

Dağ birkaç noktadan kesiliyor, kazılıp biçiliyor ve kademe kademe ortadan kaldırılıyor. Dağın ilçenin tam arkasındaki kısmı neredeyse tamamen sıfırlanmış durumda. Kuzeye doğru birkaç noktada devasa mermer ocakları, açtıkları yaraları gün geçtikçe büyütüyor. Çok kısa süre sonra bu dağlardan eser kalmayacak.

Bunun nedeni Türkiye’nin tüm dağlarında yaşanan salgınla aynı. Maden ocakları, mermer ve taş ocakları. Karamanlı’daki mermer ocaklarından elde edilen mermer, kime ne sağlıyor bilinmez ama Anadolu doğasının en güzel parçalarından biri yok oluyor.

Tüm bunlar da kalkınma adına yapılıyor. Oysa kalkınma bir yana Karamanlı âdeta bir sömürge toprağı artık. Tüm coğrafya mermer için oyuluyor. Her taraf toz duman. Yaşananları kelimelerle anlatmak mümkün değil.

Birilerinin bu ticaretten kalkındığı kesin ama henüz bundan Karamanlı halkı nasibini almış değil. Alacağı da yok... Karamanlı ve coğrafyanın başına gelenler, para hırsının ve gözü dönmüşlüğün çarpıcı örneği...

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!