Cordoba (Arjantin), Arjantin

Güney Amerika

Cordoba (Arjantin)

Arjantin’in ikinci şehri Arjantin oldukça büyük bir ülkedir. Başkentten Cordoba’ya araba yolculuğu harita üzerinde yapılabilir gibi görünse de her türlü iddiaya varız, yolculuk en az 7 saatinizi alacaktır. Ama burası ülkenin ikinci en büyük şehri olduğundan, ülkeyi gerçekten keşfetmek istiyorsanız buraya gelmekten başka bir seçeneğiniz yokmuş gibi görünüyor, değil mi?

Aslında başka seçenekleriniz var. Sizden önce buraya gelen birçok turist, ülkede görülecek çok yer ve yapılacak çok şey olduğundan, Cordoba’yı tatil planlarından çıkarmaya karar verdi. Sonuç olarak bu sizin kişisel tercihinizle alakalı bir durum, fakat şehir canlı, sıcak atmosferi (şehirde yarım düzineden daha fazla üniversite bulunduğundan nüfusun %10’u öğrencilerden oluşur), mükemmel sömürge dönemi binaları ve kiliseleri ile kendini bize sevdirdi.

Şehri keşfetmeye başlamak için çevresinde en güzel yapıların bulunduğu Plaza San Martín güzel bir nokta. Ayrıca UNESCO listesinde yer alan Cizvit Yerleşkesi de buraya çok yakın. UNESCO, Cizvit Yerleşkesi'ni şu şekilde tasvir etmiş: “Cordoba’da bulunan ve eskiden Paraguay Cizvit Bölgesi'nin kalbi olan Cizvit Yerleşkesi, Cizvit sisteminin çekirdeği olan ana binaları kapsar: üniversite, kilise ve Cizvitler’in yerleşim yerleri, yüksekokul.

Beş adet estancia veya tarım arazisi ile birlikte 17. ve 18. yüzyıllar arasında 150 yıldan fazla sürdürülen, türünün tek örneği olan dini, sosyal ve ekonomik bir deneyi yansıtan dini ve din dışı binalara ev sahipliği yapar."

Not: Cordoba, gelişmiş bir uluslararası hava ağına sahip olduğundan Arjantin seyahatine başlamak için uygun bir nokta.


Anahtar Bilgiler
  • Cordoba, Arjantin’in Cordoba Bölgesi'nde yer alıyor.
  • Nüfusu 1.309.536.
  • Rakımı 412 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı COR (Pajas Blancas, Cordoba).
  • Yaygın konuşulan dil İspanyolca ve genel İngilizce seviyesi orta.
  • Arjantin’in para birimi Arjantin Pesosu’dur (ARS).

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...