Çoğunun Adını Bile Duymadığınız Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Fotoğrafa aldanmayın, elbette size Alice'in Harikalar Diyarı'ndan bahsetmeyeceğiz. Size gerçek dünyadan, gerçek ve ne kadar küçük olduklarını bilmediğimiz ülkelerden bahsedeceğiz. Ve sizler de kalkıp gitmek için araştırmalarınıza yazının sonunda başlayabileceksiniz.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Vatikan

Vatikan

Vatikan'ın yerleşik nüfusu 930 kişi civarındadır. Bu nüfusun çoğunu çeşitli ülkelerden gelen papazlar ve İsviçreli muhafızlar oluşturur. Turistik bir yer olan ülkenin nüfusu turistlerle birlikte 1500 kişiyi bulmaktadır. Dünyanın yüz ölçümü olarak en küçük ülkesidir. 0.44 km karelik alana sahiptir.

Monako

Monako

Vatikan'dan sonra dünyadaki ikinci küçük bağımsız devlettir. Monako'nun uzunluğu 3.350 m'dir. Genişliği en geniş yerde 1.000 m'yi bulurken en dar yerde 245 m'dir. Yüz ölçümü bu kadar küçük olmasına rağmen ülkede bir de stadyum bulunuyor!

Cebelitarık (Birleşik Krallık)

Cebelitarık (Birleşik Krallık)
2012 yılı verilerine göre Cebalitarık' ın nüfusu 30.001 kişiden oluşmaktadır. Birleşik Krallık'ın Avrupa kıtasındaki tek sömürgesi olan bu yarımada etnik olarak çoğulcu bir yapıya sahiptir.
Yönetim biçimi ise: Birleşik Krallık denizaşırı toprakları

Tokelau

Tokelau

Tokelau, Büyük Okyanus'ta Yeni Zelanda'ya bağımlı bir ada ülkesidir. Yönetim biçimi Monarşi olan ülkenin nüfusu 1.466'dır.

Nauru

Nauru
Nüfusu 10.084 kişi olan Nauru Cumhuriyeti Nauru, 21 km2'lik yüz ölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesidir. 

Tuvalu

Tuvalu
Tuvalu, 26 kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Tuvalu, dünyada Vatikan, Monako ve Nauru'dan sonra en küçük ülkedir. Yönetim biçimi Parlamenter demokrasi olan Tuvalu ayrıca, Birleşmiş Milletler'e üye olan en az nüfuslu ülkedir.

Sint Maarten (Hollanda)

Sint Maarten (Hollanda)
Hollanda Krallığı'nı meydana getiren dört ülkeden biri olan Saint Martin adasının yüzölçümü 87 km²'dir. Nüfusu 77,741 kişidir. 

San Marino

San Marino
San Marino Cumhuriyeti 61,2 km²'lik yüzölçümüne sahip olan ülke dünyanın en geniş 220. ülkesidir ve dünya alanının %0,01'inden daha azını kaplar. Yönetim biçimi Üniter Parlamenter Anayasal Cumhuriyet'tir. 

Anguilla

Anguilla
Karayipler'de bulunan Anguilla ada devleti yaklaşık olarak 16 mil (26 km) uzunluğunda ve 3 mil (5 km) genişliğindedir. 13.600 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Montserrat

Montserrat

Yüzölçümü: 102 km² olan ülke 4.655 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!