Çek (Czech) Cumhuriyeti: Bize 'Czechia' Diyin!

Çek Cumhuriyeti, BM ülke resmi kayıtlarındaki İngilizce kısa ismini Czechia olarak değiştirmek istiyor.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

İsminin İngilizce'de Czecho veya Czechland şeklinde katledilmesinden bıkan Çek Cumhuriyeti (Czech Republic), İngilizce konuşanlar için karışıklığı sonlandıracak daha kısa bir isim peşinde.

Çek yönetiminin bir önerisi var: "Bize sadece Czechia diyin."

Ülkenin dışişleri bakanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklama şu şekilde:

"Umudumuz, attığımız bu adımla ismi değiştirip karşılaştığımız sorunların üstesinden gelmek ve genel kültür bilgimize nüfuz eden terimleri düzeltmek."

Çek Cumhuriyeti, 1993 yılında şu anda Slovakya olan yerden ayrılmadan önce Çekoslavakya'nın bir parçasıydı. Ama eski ismi hala yaygın şekilde kullanılmaya devam ediyor. Ülkenin ismi aynı zamanda Rusya Federasyon'da küçük bir cumhuriyet olan Chechnya ile de karıştırılıyor.

Çek Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler (BM) ülke isimleri veritabanında resmi isim değişikliği yaptırmak istiyor. Ülkeler resmi isimleriyle adlandırılmak yerine (Örneğin Avustralya'nın 'Commonwealth of Australia' olan resmi ismi yerine Avustralya olarak adlandırması) kısa isimleriyle adlandırılabilirler. Çek Cumhuriyeti de Birleşmiş Milletler veritabanındaki kısa ismi olan 'Czech'i, 'Czechia' şeklinde değiştirmek istiyor.

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!