Cebelitarık, Cebelitarık

Avrupa

Cebelitarık

Kaya Cebelitarık

İber Yarımadası'nın güney ucunda, deniz aşırı İngiliz topraklarında (veya sadece bir koloni diyelim), İspanya'nın Cadiz il sınırında bulunuyor. 1704 yılında İspanyollar tarafından istila edilmiş, sonrasında İngilizler için önemli bir deniz üssü konumunda hizmet vermiş. Bugünlerde ise burası, turistik bir amaç için kullanılıyor. Ancak o zamandan kalan Anglo-İspanya ilişkileri üzerinde bir sorun bulunuyor.

Cebelitarık, kuzey-doğu tarafında bulunan sarp kayalardan dolayı 'Kaya' takma adını almış. Cebelitarık, görülmesi gereken değişik yerlerden biri. Ayrıca artık İngiltere himayesinde olmasa da, İngiliz Sterlini kullanılıyor ve yerli halk İspanyolca-İngilizce karışımı garip bir dili konuşuyor.

Garip olabilir ama Cebelitarık, oldukça sıkışık içerikte ve ilginç bir tatil için yapmak istediğiniz her şeye sahip. Plajları oldukça güzel, hava yıl boyunca sıcaklığını koruyor. Doğal manzaraları, (kayaları, çılgın maymunları ve teleferiğiyle de ünlü) mağaraları ve Avrupa'dan Avrupa'yı görebileceğiniz yerler mevcut. Bunlar dışında ise İtalyan, İngiliz, İspanyol veya Hint mutfaklarından yemeğinizi yiyebilir ya da alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.


Anahtar Bilgiler
  • Cebelitarık, Cebelitarık'ta bulunan bir şehir.
  • Nüfusu 30,001.
  • Rakımı 19 m.
  • Ulaşım için en uygun havaalanı GIB (North Front, Cebelitarık).
  • Para birimi Cebelitarık poundu.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...