Cardiff, İngiltere

Avrupa

Cardiff

Avrupa’nın en genç başkenti Cardiff, yalnızca 1955’te Galler’e başkentlik yapmakla kalmamış, burayı tüm Avrupa’nın en genç başkenti yapmış. Bundan önce Galler'in bir başkenti yoktu ve yeni statü kazanmasıyla birlikte ilk bakışta gerçekten bilinmiyordu. Bu günlerde ziyaret eden kişilerin tavsiyesiyle kozmopolit yapısı artmaya başladı.

Geziye yeni başlayanlar için, temelleri 2000 yıl önce atılmış Roman Cardiff Kalesi’ni ziyaret etmek doğru bir karar olacak. Şimdilerde daha gotik bir şekli olan bu yapının iç tasarımı, dönemin kaleyi ellerinde tutan ailesinin (Marquess of Bute) istekleri doğrultusunda yapılmış; ahşap oymalar, duvar resimleri ve mermer ile süslenmiş.

Bu yönüyle de Cardiff Kalesi incelenmeye değer bir yapı. Şehrin bu önemli tarihi parçasını ziyaret ettikten sonra da hala göz atılması gereken mekânlar bulunuyor. Burada dünyaca ünlü Millennium Stadyumu’nu (Rugby), Ulusal Müze’de arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılmış ‘İzlenimci’ tabloları, Birleşik Krallığın ‘The Hayes’ gibi en iyi alışveriş merkezlerinden birini bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Cardiff Koy’u, "Avrupa'nın en büyük kıyı gelişimi" olarak markalaşmış, günlük gezintiler için mükemmel bir yer (Örneğin; Pierhead ve Norveç kilisesi). Ayrıca birçok mükemmel yeme-içme mekânı bulunduruyor.


Anahtar Bilgiler
  • Cardiff Birleşik Krallık’ta bir şehir.
  • Nüfusu 346.100
  • Rakımı 18 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı CWL (Cardiff, Cardiff).
  • Para birimi İngiliz Poundu Sterlin (GBP).

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...