Çad

Afrika

Çad

Konforlu hayatınıza veda edin ve Çad’a “Merhaba” deyin. 11.2 milyon insanın yaşadığı, hem Fransızca hem de Arapça konuşulan ülkeye ziyaretinizden, hayatınız boyunca unutamayacağınız deneyimlerle döneceğinizi garanti ediyoruz.

Gana ve Gambiya’yı, Afrika’yı keşfetmek isteyen gezginler için başlangıç noktaları olarak düşünecek olursak, Çad’ı, Afrika için mezuniyet noktası olarak tanımlayabiliriz. Buraya yolculuk gerçekten zor. Çoğu yol yıllardır bakım yapılmadığı için oldukça kötü durumda. Sadece bir kaç sayıda düzgün konaklama yeri mevcut ve halledilmesi gereken birçok bürokratik işlem var. Buraya yolculuk yapmak, ufak çapta bir servete mal olabiliyor. Her şey bir yana, yaz sıcağı beyninizin erimesine sebep olabilecek kadar sıcak ve güvenlik konularında da çok net bir güvenceye sahibi olmanız pek mümkün değil.

Peki o zaman neden gideyim? Bu soruyu sormanızı anlıyoruz. Size bir kaç şey sıralamamız gerekirse, kuzeydeki çöllerde yer alan görkemli vahaları, vahşi yaşam parkında kaçışan, büyük vahşi hayvan sürülerini, ya da Çad Nehri’nin derin mavi sularında bot yolculuklarını örnek gösterebiliriz.

Çad, size ayrıcalıklı, konforlu ve doğadan, doğanızdan uzak batı yaşantınızdan kopup, tekrar hayatı keşfetme imkanı sunuyor. İyi ya da kötü, bu ülke, hayatınız boyunca unutmayacağınız çok değerli deneyimler kazanmanızı sağlayacak.

Mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri, 305,000 hektarlık Zakouma National Park’ı. Yıllarca iç savaş ve yasadışı avlanma sebebiyle neredeyse yok olma tehlikesi atlatan bu park, EU’nun yardımıyla eski görkemine yine kavuştu ve artık sayısız hayvan türü ve doğal yaşantısıyla herkesi büyülüyor.

Fotoğraf çekmeyi seven gezginler için ise, Gaoui’nin rengarenk boyanmış evleri tam aradığınız şey olabilir. Bu etkileyici kasaba, başkent N’Djamena’ya sadece dakikalar uzaklığında. Sarh ise, Chari nehrinin bulunduğu, devasa ağaçların tüm kasabayı gölgede bıraktığı, maskelerin, müzik aletlerinin ve eski silahların el emeği göz nuru yapıldığı, uğramanız gereken duraklardan bir tanesi.

Genellikle pirinç ve fasulye yemekleri yapılan ülkede, Brochettes ve Nachif yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Taze balıkların ve meyvenin bol olduğu ülkede, bira oldukça popüler ve Bili-Bili olarak adlandırılmakta.

En serin ve seyahat etmek için en uygun zaman, kasım ve ocak ayları arası. Mart ve nisan ayları en sıcak dönem olmasına rağmen Zakouma National Park’ı ziyaret etmek için en güzel zaman. Temmuz ve ağustos aylarında ise tüm ülke yoğun yağış aldığından ulaşım çok ciddi bir şekilde zorlaşıyor.