Brüksel, Belçika

Avrupa

Brüksel

Avrupa’nın Başkenti Brüksel

Avrupa Birliği’nin fiili merkezi olan Belçika’nın başkentidir. Belçika günümüzde, Fransız ve Hollandalılar arasındaki dilin ikiye bölündüğü bir merkez. Şehrin tamamı Hollandaca konuşan Flamanlar ile çevrili. Şehirde en fazla konuşulan bir diğer dil ise Fransızca.

Brüksel, Avrupa’nın doğu ve batı unsurlarını birleştiren bir sınır şehri havasında. Heybetli Grand Place ve Eski Şehir civarı, Brüksel’in şehir merkezini oluşturan ve şehrin kalbi olan bölgeleri. Orijinalinde bu meydan 1200’lü yıllarda tüccar pazarı olarak inşaa edilmiş ve şehrin belediye binası olan Town Hall ile çevrelenmiş. Aynı zamanda Brüksel’in bu alanları, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Şehirde dolaşırken kaldırım taşından oluşmuş büyüleyici caddeler üzerinde, harika restaurantlar ya da bira içilecek hoş mekanlar bulun .Eğer caddenin tam ortasındaysanız ve kendinizi bir anda kalabalık bir noktada bulduysanız büyük ihtimalle, Manneken Pis Heykeli ya da Hollanda dilinde “Küçük işeyen adam” heykelini göreceksiniz.


Anahtar Bilgiler
  • Belçika’nın başkenti.
  • Nüfusu 1,138,854
  • Rakımı 27 metre.
  • En iyi havaalanı Brüksel Havaalanı (BRU).
  • Para birimi Euro.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

İlgili İçerikler

Ucuz bilet bulunuyor...