Belgrad, Sırbistan

Avrupa

Belgrad

Gelecek Vaat Eden Bir Şehir

Belgrad, seyahat programlarına çok fazla dahil edilmeyen bir şehir olmasına rağmen, kesinlikle Sırbistan'ın başkenti olmayı hakediyor. Danuba ve Sava ırmaklarının birleşimi üzerinde yer alan bu şehir, şiddet dolu bir tarihe sahiptir. Bu olayların en sonuncusu, 1999 yılında Kosova Savaşı boyunca, NATO'nun bu bölgeyi bombalamasıydı.

Belgrad, aslında küçük bir şehir değil. Gezilecek kültürel ve mimari yerleri nehir boyunca bir araya gelmiş durumdadır, bu yüzden biraz sıkıştırılmış gibi hissettirebilir. Knez Mihailova Caddesi ise geziye başlamak için iyi bir referans noktasıdır.

Şehrin en önemli gezinti yeri ise Terazije Meydanı ve etkileyici Belgrad Kalesi arasındaki barlar, dükkanlar ve restoranlardır. Knez Mihailova boyunca yürürken Cumhuriyet Meydanı (Republic Square)'na ulaşacaksınız. Cumhuriyet Meydanı'nda Ulusal Tiyatro ve Ulusal Müze bulunur. Buradan biraz uzakta ise ülkenin en büyük Ortodoks kilisesi olan Saint Sava Kilisesi bulunur. Açıkça görülüyor ki, Belgrad hiç de kısa olmayan bir gezilecekler listesine sahip.

Bu şehir etrafında dolaşırken, neden bu ilgi çekici şehre daha fazla insanın gelmediğini merak edeceksiniz. Ayrıca Skadarlija Caddesi, Paris'teki Montmartre'ye benzetilir. Burada lokal yemekleri ve rakıyı tadabilirsiniz. Ayrıca restoran ve bar kültürü burada şaşırtıcı bir şekilde canlılık gösteriyor.

Diğer bir gezilecek yer ise Ciganlija Adası'dır. Bu ada Sava Nehri üzerinde bulunur. Yapay bir göle, kilometrelerce uzanan yeşil bir manzaraya, kumsallara, barlara ve restoranlara sahiptir. Hatta burada bungee jumping bile yapabilirsiniz.


Anahtar Bilgiler
  • Belgrad, Sırbistan'da bir şehirdir.
  • Belgrad'ın nüfusu 1,166,763'tür.
  • Deniz seviyesinden yüksekliği 170 m'dir.
  • Belgrade'a ulaşmak için kullanabileceğiniz en iyi hava alanı BEG (Nikola Tesla, Belgrade)'dir.
  • Konuşulan anadil Sırpça'dır ve yerel halkın İngilizce seviyesi ortalamanın altındadır.
  • Kullanılan para birimi, Sırp Dinarı (RSD)'dir

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...