Barselona, İspanya

Avrupa

Barselona

Gururlu şehir

Eski merkez, açık hava pazarları ve antik kiliseler
Gaudi mimarisi: Sagrada Familia Kilisesi ve Park Güell
Harika yiyecekler, harika hava, harika bir atmosfer
Ramblas’taki yankesicilere karşı dikkatli olun!

Barselona, İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’nın başkenti olmanın gururunu yaşayan bir şehir. İber Yarımadası'nın kuzey doğusunda, Akdeniz kıyısında yer alan şehir, Madrid'de sonra İspanya'nın en büyük ikinci kentidir ve 1,5 milyon (etrafına toplaşanları da sayarsak bu nüfus 3 katına yaklaşır) kişiye ev sahipliği yapar.

Barselona’nın tarihi, 2000 yıl öncesine, Roma İmparatorluğu’nun kolonisi olarak göze çarptığı zamana dayanıyor. Şehir, sonraki yüzyıllarda stratejik konumu dolayısıyla Vizigotlar, Mağribiler ve son olarak Napolyon’un ilgisini üzerinde topladı. Geçen yüzyılda Barselona, Franco darbesine direndiği için biraz gerileme dönemine girdi; bölgesel güçleri alındı ve bunu siyasi ve kültürel bir baskı dönemi izledi. Franco'nun ölümünün ardından bağımsızlık isteyen sesler yükselmeyi sürdürse de işler yavaş yavaş normale döndü.

Barselona, eski merkezi, açık pazarları ve antik kiliseleri ile tam bir Avrupa kentidir. La Rambla Bulvarı’nın doğu ve batısındaki bölgeler çekim noktalarıdır. Güneşli günlerde, oldukça uzun olan Rambla Bulvarı’nda yürüyüş yapmak müthiş keyiflidir; manzarayı ve pandomimcileri izleyip bir şeyler içebilir ya da dondurma yiyebilirsiniz…

Mimari açısından bakıldığında, Barselona dünyanın en büyüleyici şehirlerinden biridir. Antoni Gaudi buraya damgasını vurmuştur ve şehir içinde dolanırken onun yaptığı çalışmalara denk gelirsiniz. Bu eserler arasından en ünlüleri henüz bitmemiş olan Sagrada Familia Kilisesi ve Park Güell’dir ama diğerlerini de mutlaka görmelisiniz!

Tüm bunları bir de muhteşem plajlar, harika yiyecekler, alışveriş, spor (FC Barcelona!) ve gerçekten canlı bir atmosferle birleştirince Barselona’nın neden bu kadar çok turist çektiği açıkça görülüyor.


Anahtar Bilgiler
  • Barselona, İspanya'nın Katalonya Bölgesi'nde yer alıyor.
  • Nüfusu, 1.620.943.
  • Rakım 0 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı BCN (El Prat De Llobregat, Barselona).
  • Para birimi Euro.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

İlgili İçerikler

Ucuz bilet bulunuyor...