Banska Bystrica, Slovakya

Avrupa

Banska Bystrica

Slovakya'nın Kalbi

Banska Bystrica, Bratislava ve Kosice arasında konumlanmış, Slovakya'da bir kent. 78.327 kişilik bir nüfusa sahip. Banska Bystrica'nın iki şehre uzaklığı (Bratislava ve Kosice) kuş uçuş mesafesi olarak eşittir fakat Bratislava üzerinden 1 saat daha kısa sürede Banska Bystrica'ya ulaşırsınız.(Toplamda yol 2 saat sürüyor.) Uzun yoldan gelirseniz, problem olmaz endişelenmeyin. Birçok güzel manzara göreceksiniz. Ayrıca Low Tatras Ulusal Parkı'na da uğrayabilirsiniz.

Ülkenin en büyük altıncı şehri olan Banska Bystrica, Slovakya'nın kalbi. Hron Nehri üzerindeki bir vadide konumlanmıştır. Etrafı dağlarla çevrili. Ortaçağ döneminde, 19. yüzyılın sonlarına kadar önemli ticaret yollarının üzerinde bulunuyordu. Önemli bir bakır madeni kasabasıydı. Bu maden, şehir sakinleri için önemli bir gelir kaynağı olmuştur.

Son yüzyılda Nazi işgalindeki karanlık yıllar sırasında, 2 ay boyunca süren Slovak Ulusal Ayaklanması, bu kentte başlamıştır. Ortaçağ zamanından kalma bir pazar yerine sahip. Burası, o ayaklanmanın adını taşıyan atmosferik bir meyndandır.

Yapıldığı çağın özelliklerini ilk bakışta göz önüne koymasına rağmen biz sadece bahsediyoruz; renkli kasaba evleri ve eski saat kulesi (En üstünde cok güzel bir manzaraya sahip). Ayrıca bu şehre geldiğinizde Thurzo ve Venedik Evi'ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz, geçmişte burası Thurzo-Fugger maden şirketi olması bakımından önemliydi. Savaş Kahramanları Anıtı ise son yüzyıldaki karanlık dönemi anımsatıyor.

Banska Bystrica Müzesi, Slovak Ulusal Direnişi'ne ithaf edilmiş. Ek olarak, kasabadaki kilise ve kale, kesinlikle kaçırılmaması gereken kompleksler arasında. Eğer dolaşmak için daha fazla vaktiniz varsa, kasabanın merkezinde alışveriş yapabilir, antika dükkanlarına göz atabilir, meydandan bir bira kapabilir veya güzel restaurantların birinde yemek yiyebilirsiniz.

Burada Doğu Avrupa ve Japon yemekleri yapan birçok restaurant bulunuyor. Bu kadar çeşitlilik, Avrupa'da görmeye alışık olmadığımız bir şey. Ayrıca, kentten kolayca ulaşabileceğiniz kayak merkezleri ve Low Tatras Milli Parkı bulunuyor. .


Anahtar Bilgiler
  • Banska Bystrica, Slovakya'da bir kent.
  • Nüfus 78.327.
  • Rakım 362 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı BTS (M R Atefanika, Bratislava)
  • Para birimi EURO.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...