Balcıların Kılavuzu

Afrikalı bal avcıları ve büyük bal kılavuzu (Indicator indicator) arasındaki ilişki oldukça etkileyici.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Fotoğraf: Özcan Yüksek

Büyük bal kılavuzu, uçarak ve öterek arı kovanlarını, beslenme yollarını avcılara gösterir. Avcılarsa bal hasadının ardından, kovandaki balmumlarını bal kılavuzlarına bırakarak teşekkür eder. Science Dergisi'nde yer alan araştırmada, iki tarafın da faydalandığı bu ilişki, göründüğünden daha sıkı; öyle ki bu kuşlar, kader birliği ettikleri insanların seslerini ayırt edebiliyor; hatta çağrılarına cevap veriyor.

Kaliforniya Üniversitesi biyologlarından John Thompson, evrim biyoloğu Claire Spottiswoode liderliğinde yürütülen çalışmanın, bal kılavuzunun insanların çıkardığı nağmeleri algıladığını ve onlara yanıt verdiğini ilk kez ortaya koyduğunu söylüyor.

Böylelikle bal kılavuzlarının insanların seslenerek yaptıkları özel çağrılarla gelecekteki olası bir faydayı bağdaştırdığı kanıtlandı. Birleşik Krallık’ta bulunan Oxford Üniversitesi evrim biyoloğu Stuart West de, bal kılavuzlarının kelimenin tam anlamıyla insanların söylediklerini algıladığını belirtiyor. West’e göre bal kılavuzu ve insan davranışı, birbirinden etkilenerek birlikte evrilmiş.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!