Andong, Güney Kore

Asya

Andong

Kore’deki en Koreli köy Andong (nüfusu 167.942) Güney Kore'nin Kuzey Gyeongsang bölgesinde bulunuyor. Gezi broşürlerinde bu şehir için, ülkedeki kültürel ve manevi her şeyin merkezi olarak bahsedildiğini okuyabilirsiniz. Biz hala bunun biraz abartı olduğunu düşünüyoruz, çünkü şehir bu ünvanı biraz da halk köylerinden alıyor. Ama yine de Andong, Güney Kore’ye yapılacak herhangi bir tatil planında bulunması gereken bir yer.

Nakdong Nehri’nin manzarası dışında şehrin kendisi çok da güzel değil. Şehrin dışındaki doğal güzellikler daha ilgi çekici. Örneğin Andong Hahoe halk köyü bunlardan en önde geleni. Bu köy, Yangdong (pek de yakın değildir) ile beraber UNESCO listesinde yer alıyor ve geleneksel Kore Kültürü'nü çok iyi yansıtıyor. UNESCO, köyleri listesine alma sebebini şu şekilde belirtmiş: “düzenleri ve konumları - ormanlık dağlarla korunan bir nehir ve açık tarım alanları- Joseon Hanedanlığı’nın (1392-1910) ilk dönemlerindeki kendine özgü Aristokratik Konfüçyüs Kültürü'nü yansıtır".

Halk köyü, geleneksel hanok evlerinin bir birleşimi. Buyongdae Cliff kesinlikle görülmeli ve eğer şanslıysanız Kore Maske Dansı gösterisine de denk gelebilirsiniz. Hahoe Maske Müzesi buraya yakındır.

Bongjeongsa Tapınağı doğanın ortasında, biraz uzakta bulunuyor ve Kore’deki en eski tahta yapıya ev sahipliği yapması nedeniyle görülmeye değer bir yerdir. Aynı şeyler, Sinsedong 7 Katlı Tuğla Pagoda için de geçerli. Şehrin kuzeydoğusunda bulunan Konfüçyüs Dosan Okulu da Kore Konfüçyüsçülüğü’ne ev sahipliği yapyor ve resmedilmeye değer bir yer. Eğer burayı ziyaret ederseniz Andong jjimdak (buharda pişmiş tavuk) ve soju’yu (bir çeşit yerel likör) kesinlikle tatmalısınız.


Anahtar Bilgiler
  • Andong, Güney Kore’nin Kuzey Gyeongsang Bölgesi'nde yer alıyor.
  • Nüfusu 167.942.
  • Rakımı 107 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı TAE (Daegu, Daegu).
  • En yaygın konuşulan dil Korece ve genel İngilizce seviyesi düşük.
  • Para birimi Güney Kore Wonu.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...