Alice Springs, Avustralya

Okyanusya

Alice Springs

Yüzlerce kilometrelik kırmızı kumlu çöl arazisinden sonra, Alice Springs’i göreceksiniz. Burası Adelaide veya Darwin’e (ulaşabileceğiniz en büyük şehirler) 1500 km’den fazla uzaklıkta yer alıyor. Perth’e uzaklığı 2500, Brisbane’ye 3000 km. Alice Springs, Avustralya’nın orta bölgesinde yer alır ve bu nedenle çok da yolunuzun üzerinde olan bir şehir değil. Arrernte Aborjinleri, 50,000 yılı aşkın bir süredir burada yaşıyorlar, ama Alice Springs’in tarihi 1862’de Overland Telegraf Hattı’nın (Adelaide’den Darwin ve Britanya’ya uzanan bağlantı ağı) bir istasyonu buraya kurulduğunda başlıyor.

Alüvyal altının bulunması ve 2.Dünya Savaşı döneminde şehrin geçici üs olarak kullanılması, buraya daha fazla insanın gelmesine neden oldu. Bugünlerde birçok turist buraya, Uluru-Kata Tjuta Ulusal Parkı (kumtaşı monolitleri bulunur) gibi ünlü yerler için geliyor. Şehrin yakınlarında vahşi yaşam manzaraları görebileceğiniz Alice Springs Çöl Parkı'na, farklı türdeki kayalar ve kumtaşları için Gökkuşağı Vadisi’ne gidebilirsiniz.

Burası yerli sanat eserlerinin sergilendiği galerilere sahip olduğundan, Aborjin Kültürü'nü öğrenmek için de uygun bir yer. Mbantua Galerisi’nde Aborjin Kültürü'yle alakalı eserlerin bulunduğu bir sergiye gidebilirsiniz. Müzeler bakımından Merkez Avustralya Müzesi de görülmeye değer. Eğer bunların hiçbiri ilgi çekici gelmediyse sıcak hava balonuna binebilir, şehrin çevresini dolaşan yollarda yürüyüş yapabilir, deveye binebilir veya kanguru koruma alanına gidip kanguruları görebilirsiniz.

Yorucu bir günün ardından eve geldiğinizde birçok iyi bar ve restoranın (Tayland mutfağından İtalyan veya Meksika Mutfağı'na kadar bir sürü seçeneğiniz var) bulunması nedeniyle burada olduğunuza mutlu olacaksınız.


Anahtar Bilgiler
  • Alice Springs, Avustralya’nın Kuzey Toprakları’nda yer alıyor.
  • Nüfusu 28.605.
  • Rakımı 581 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı ASP (Alice Springs, Alice Springs).
  • Para birimi Avustralya Doları.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...