Alaçatı'da Şehirli Köy Hayatı

Her sene en az üç-dört kez gittiğim İzmir Alaçatı'nın nesini bu kadar seviyorsun diye soranlara cevabım köy hayatı oluyor. Her yere yürüyerek gidebildiğim, her köşede bir arkadaşımı bulabildiğim, hem güzel yemekler yiyip, hem eğlenip hem de dinlenebildiğim Alaçatı, bir şehirli için ideal köy hayatını yaşatıyor.

Çeşme Alaçatı'da hayat çok basit ve keyifli. Kısaca özetlemek gerekirse ... Sabah kalkınca muhtemelen eski bir Rum evi olan otelimin avlusunda veya bahçesinde biribirinden güzel ev yapımı reçeller ve taptaze domateslerle donatılmış kahvaltımı yaptıktan sonra çok geçe kalmadan genelde Alaçatı'nın içindeki plajlardan birine giderim. Bütün gün plajda geçtikten sonra köye geri dönüş vakti gelir. Bu aşamada en önemli nokta otelinizin yakınında bir otopark veya arabayı bırakabileceğiniz bir alanın olması. Aksi takdirde park edecek yer bulmak için o daracık sokaklarda dört dönebilirsiniz.

Hemen otele girmektense birbirinden güzel eski Rum evlerinin sıralandığı dar sokaklarda elimde dondurmayla aylak aylak gezmek benim için günün en keyifli anlarından. Köşe Kahve veya Orta Kahve'de yer bulacak kadar şanslıysam, ki genelde şanslıyımdır, otele dönmeden son bir kahve daha içerim.

Akşam yemeği için de tahmin edeceğiniz gibi istisnalar dışında Alaçatı'dan dışarı pek çıkmam. En son 23 Nisan ve 19 Mayıs tatillerinde gittiğim Roka Bahçe, Babushka ve Horasan Balıkçısı ile ilgili daha fazla detayı yazının devamında bulabilirsiniz. Yemekten sonra açıldığı günden beri ilk durağımız her zaman Hacımemiş'in girişindeki Traktör. Bu arada meze ve balık yemekten sıkılanlar için Traktör'ün yemeklerinin de çok güzel olduğunu not düşmüş olayım.

Saat 1'e doğru Traktör'den çıkılıp yine artık müdavimi sayılabileceğim Alarga'ya geçilir. Zaten genelde aynı ekip bu mekanları sırasıyla gezer, yüzler hep tanıdık gelir. Gecenin bundan sonrası size kalmış. İster otelinize gidip mışıl mışıl uyursunuz, ister Otto'ya geçer sabahın ilk saatlerine kadar dans edersiniz. Otto'nun bu sene eski Seaside'a taşınmış olduğunu da hatırlatayım. Alaçatı merkez ve Otto arasına da servis araçları koymaları bence çok akıllıca olmuş.

Cumartesi sabahları Alaçatı'da pazar kurulur. Uykunuzdan biraz feragat edip erkenden pazara gidebilirseniz kahvaltınıza mis gibi kokan taze meyvelerden ekleyebilirsiniz. Kokusu bütün pazarı kaplayan çilekleri görünce zaten dayanamayacaksınız.

Roka Bahçe

Birbirinden güzel Ege mezelerini tatmak için bir akşamınızı da Roka Bahçe'ye ayırmanızı öneririm. Roka Bahçe'nin ikinci şubesinin de Beyoğlu'nda Meşrutiyet Caddesi'nde olduğunu da hatırlatmış olayım.

Adres: Kemalpaşa Cad. 10. 107

Tel: 0 232 716 96 59

http://www.rokapera.com/new-page-1/

Babushka Alaçatı

İsmi Rusça'da anneanne anlamına gelen Babushka rakı sohbetini uzatmak için birebir yer. Hem yemekler çok lezzetli hem de ortam o kadar sıcak ve samimi ki kahkaha atmaktan çekinmenize gerek yok. Biz denedik o yüzden söylüyorum.

Adres: Alaçatı Mah. 11044 Sok. No. 10 Çeşme

Tel: 0232 716 00 70

http://www.babushkaalacati.com

Horasan Balıkçısı

Yazının konusu Alaçatı olsa da size köyden dışarı çıkmak için bir sebep vereceğim. Çeşme merkezde çarşının içinde yer alan Horasan Balıkçısı'na gittiğinize pişman olmayacaksınız. Rezervasyon yaptırmayı ve ıstakozlu spagetti yemeyi sakın unutmayın.

Tel: 0 232 712 74 70

Sailors Alarga

Adres: Hacımemiş Mah. 2012 Sok. No. 22

Traktör Alaçatı

Adres: Alaçatı Mah. 11005 Sok. No. 25/A

Tel: 0 232 716 06 79

Göz Oda

Göz Oda, Hacımemiş mahallesinde Dutlu Kahve'nin tam karşısında. En keyifli kısmı otelin önünde sokak üstündeki masalarda etrafı izleyerek kahvaltı etmek veya bir kadeh şarap içmek. Konumu çok merkezi olmasına rağmen saat 2'ye kadar Köyün Delisi'nin müziğinden kaçış yok. Gece dışarı çıkmayı sevmiyorsanız veya erken yatmak istiyorsanız biraz rahatsız olabilirsiniz.

Adres: Hacımemiş Mah. 2012 Sok. No. 33/1 Alaçatı

Tel: 0 232 716 65 60

http://www.gozalacati.com/oda.html

Lunar Hotel Alaçatı

Lunar Hotel, Alaçatı otellerinin en çiçeği burnunda olanı! Hacımemiş Mahallesi'nin göbeğinde neredeyse Alarga'nın karşı sokağında. Buna rağmen sokağın iç tarafında olduğu için gürültülere karşı da gayet korunaklı. Otel sahiplerinin amacı müşterilerini evlerinde gibi rahat ve mutlu hissettirmek. Zaten müşterileri de misafirleri olarak görüyorlar.

Adres: Hacımemiş Mah. 12018 Sok. No. 14 Alaçatı

Tel: 0 537 501 35 80

http://www.lunarhotelalacati.com

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!