Adım Adım Norveç

Norvec; Tolkien’ in orta dünyasindan cikmis masallar, hikayeler, huzur sessizlik ve rahat kavraminin karsiligi olan ülke. Cocukluk hayalim ve Yeni Zelandayla birlikte olmeden once gormem gereken listemde ilk 2 yi olusturan bu essiz ulkeyi anlatacagim.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Son 3 senede 40 gün kadar Norveç’ te bulundum. Kuzey ışıklarından, Ren geyiklerine. Fiyortlardan, Trolltunga’ ya hepsini kovaladım.

Norveç | Reine

Ülkenin gelişmişliği zamanında buldukları petrol sayesinde gerçekleşmiş. İsveçliler'in Norveçliler'e sonradan görme demesinin de sebebi budur. İsveç çok zenginken, Norveç petrol buluyor ve başlıyor tur bindirmeye. İnsanların rahat yaşamı ve gelecek kaygısının olmamasından kaynaklı mutlu tavırları ve zengin yaşamları, insanlığın gelebileceği en güzel yaşam şekli az biraz kıskandırıyor. Çantanı sokağa bırakıp gitseniz kimsenin almayacağını, almaya ihtiyacı olmadığını hissettiğiniz ülke tanımı en doğru tanımlardan biri Norveç için. Çöp atmaya, çekirdek çıtlatmaya kıyamazsanız.

Küresel Tohum Deposu

Reinebringen

Norveç denince aklımıza ne gelmeli?

1. Norveç denince aklınıza, Norveç fiyortları, muhteşem manzaralar, kaliteli yaşam, her gün balık yiyen soğuk ülkenin sevimli ve sıcak insanları gelmeli. Couchsurfing'in en çok kullanıldığı, kamp ve trekking kültürünün en fazla olduğu ülkelerden biridir.

2. Norveç’te yürürken 6-7 yaşından 70-80 yaşına kadar insanların, backpack'leriyle bir yere gittiğini görebilirsiniz. Ülkede bolca karavan bayiileri görmek mümkün.

3. Evet, kadınlar inanılmaz derecede güzel. Norveç gece hayatı İskandinavya'nın en iyilerinden biri. (Çok ama çok pahalı gece kulübü)

4. Fazla demokrat olduklarını da unutmayınız. Fazlasıyla anlayışlı insanların bulunduğu ülkede, ülke tarihinin en büyük katliamlarından Anders Behring Breivik Olayı'nda Başbakan’ın söyledikleri, hümanizmin gelebileceği en uç noktalardan biri.

5. Dünya’nın en güzel olaylarından biri Kuzey Işıkları da akla gelmeli.

6. Fiyortlar, Trolltunga, Reine, Prekistölen, Ren Geyikleri, Somon Balığı, Flam, Flamsbana Treni, Grainger, Viking, Norveçli Balıkçılar ilk akla gelenlerden.

7. Pahalı olduğu.

8. Ulaşımın pahalılığından Interrail biletinin nimet olduğu gerçeği.

9. Fazla güvenli olması

10. Ülke bir kartpostal ülkesi.

11. Güneşin batmayışını görebileceğiniz ülke.

Norveç pahalı mı ?

Evet, Norveç pahalı. Avrupa’nın en pahalı şehri Oslo ise başkentleri. 5€ ‘ya sular, 20€ burger menüleri yalan değil evet öyle. Ama Norveç’in Bim marketleri yok değil. Muhteşem yürüyüş parkurlarını ve sizi alıp götüren uzun fiyortları görmek için hayatınızda hiç yapmadıysanız bile Norveç için 5-6 gün market takılıp, kendinizi sıkabilirsiniz. Coop Market ya da Eleven7 Marketlerini gördüğünüz an saldırın. Ülkenin her yeri şelale zaten, şu sorunu çekmeyeceksiniz. Sizi idare edecek konservelerinizi de aldığınız zaman ölmüyorsunuz. Muhteşem yerler görecekseniz, 3- 5 gün güzel şeyler yemeyiverin.

 • Coop marketlerde, ücretsiz bisküvi ve kahve servisi bulunmaktadır.
 • Beni kabul etmezler demeyin, Couchsurfing ve CouchRail kullanın.

9 günlük gezide harcadigim para 85€ + Interrail Bileti

12 günlük gezide harcadağım para 190€ + Interrail Bileti

Eğer Interrail biletiyle ulaşım sağlayacaksanız Stockholm Türkiye gidiş- geliş Pegasus ile bizim 15 gün önce aldığımızda 290TL idi. Stockholm ya da Oslo’ya gitmenizin pek farkı yok. Arası 5 saat. Hangisi ucuzsa onu alın.

Bu yazıda genel olarak anlatmak istediğim olay; Norveç pahalı ama kesinlikle gidilmesi gereken muazzam ülke. Norveç’e gittikten sonra Paris, Barcelona, Roma gibi yerleri görmek sizin için normal hale gelecektir. Eğer rotanızda Norveç varsa kesinlikle Oslo ilk tercihiniz olmamalıdır. Oslo’yu gezebilmek için paranızın olması gerekir, buralar için değil. Paranız varsa Oslo bir müze cennetidir.

Bence yapılması gereken Norvec Rotası

 • Bergen, Myrdal, Flam, Trolltunga, Prekistolen ( Pulpitrock ) Reine, Lofoten Adaları, Grainger, Trollstigen, Anlantik Yolu, Bergen’in Yürüyüş Tepeleri, Bodo ya da Tromso ( Kuzey Işıkları ), Nordkapp…

Sıralama size kalmış ama kesinlikle buralar görülmeden Oslo, Bergen, Trodenheim gezilerek Norveç’e gittim demeyin. Norveç’ i Norveç yapan buralardır.

Norveç Soğuk Mu ?

Norveç’e en soğuk zamanında, Şubat 22′ de gittim. Stockholm’ den Kıruna trenine binip Narvik üzerinden Reine’ ye geçtik. Bindiğimiz tren bu;

Evet kesinlikle soğuk ama ben abartıldığı kadar olduğunu düşünmüyorum. Eski yazılarımdaki fotoğraflarıma da bakarsanız şortla ve basit kıyafetlerle çok üşümeden hem çadırda hem de dışarda konaklama yaptığımı göreceksiniz. Evet soğuk ama olması gerektiği kadar soğuk, abartıldığı kadar asla değil. Orada ölmeyeceksiniz, eğer üşürseniz ambulansı aradığınızda sizinle en güzel ilgilenecek, insan hayatının en önemli olduğu ülkede olmanın rahatlığında olacaksınız. 3.000 m'de bizler, tırmanışçılar ve kampçılar için içinde erzakların, yatakların konulduğu yaşam kulübelerinin konulması da bundandır. Pahalı ve size ağırlık yapacak 700 elbise ile yüklenmenize gerek yok. Türkiye’de kar yağdığında nasıl giyiniyorsanız öyle gidin.

Norveç’e Dair

 • Halkının soğuk olduğuna kesinlikle katılmıyorum.
 • Eğer dışarda yatmak istiyorsanız 0 derece ya da 10 derece tulumlar sizi rahatlıkla koruyacaktır. Ülke açık hava kamp alanı, istediğiniz şehre istediğiniz yere çadır kurabilirsiniz.
 • Oslo garı 1.5'da kapnıyor 4'te açılıyor. Garda sabahlamak isteyen arkadaşlar bu süreyi garın karşısında ışıkları geçince Burger ve Starbucks'ın arasındaki pasajda geçirebilirler.
 • Interrail bileti ile extra ücret ödemeden gezebilirsiniz.
 • Voss ve Bergen garında sabahlanabilir, locker bütün garlarda mevcut.
 • Ülkenin yürüyüş parkurlarını mutlaka ama mutlaka gezin.
 • Kuzey ışıkları için 20 şubat – 15 mart arasını tarih seçin. Tromso ya da Bodo’dan rahatça görebilirsiniz.
 • Norveç bir kutup noktası, keyfini çıkarmak lazım.

Diger Linkler

Trolltunga’ya Nasıl Gidilir
PulpitRock’a Nasıl Gidilir
Reine Nasıl Gidilir

Fotoğraflar

Reine’de konakladığımız balıkçı evi

Plansız Gezgin'e ait daha fazla içerik için sizi şöyle alalım.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
  Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!