ABD'nin En Çok Ziyaret Edilen 10 Ulusal Parkı

İşte 2015 senesinde ABD'nin en çok ziyaret edilen 10 doğa harikası ulusal parkı.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

10. Glacier Ulusal Parkı

Kuzey Rocky Dağlarındaki Glacier Ulusal Parkı, milyonlarca dönüm orman, alp mera toprakları, göller, kayalık tepeler ve buzullarla oyulmuş vadiler içeriyor. Burası 1200 kilometrelik patikalarıyla hiking severler için bir cennet.

Yılın her döneminde muhteşem olan Glacier Parkı yazları güneş doğarken kusursuz gözüküyor.

9. Acadia Ulusal Parkı

Acadia Ulusal Parkı, Atlantik Okyanusu'nun kenarında, zengin bitki örtüsüyle kaplı bir kıyı şeridi. Düzinelerce göl, hektarlarca orman ve 65 kilometrenin üzerinde kayalık kıyı şeridi, bu parkı ulusal bir hazineye dönüştürüyor. Denizyıldızı, midye, deniz hıyarı gibi bölgenin kendine has hayvan yaşamını görmek için ziyaretinizi medcezir zamanı suların alçaldığı döneme denk getirin.

Acadia Kıyı Şeridi

Acadia her sezon harika olsa da en güzel zamanı sonbahar. Hem yaza göre daha az kalabalık hem de sonbahar renkleriyle ve rüzgarlı gökyüzüyle daha canlı.

8. Grand Teton Ulusal Parkı

Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming eyaletinin batısındaki düzlük Great Plains'ten yükselen bu dağ üçlemesinin oluşturduğu destansı görüntüyü içeriyor. Teteon Dağları zincirinin geniş bir parçası olan bu kayalık arazi, Amerikan siyah ayısıdan kaya kartalına, yamaçlarındaki bizonlara dek Batı vahşi yaşamından sayısız canlı türünün evi durumunda.

Grand Tetons Ulusal Parkı'nın şaşırtıcı şekilde değişiklik gösteren fırtınalı havasını yazın ve sonbaharda görebilirsiniz.

7. Olimpik Ulusal Park

Washington'ın batısındaki Iush'ta yer alan Olimpik Ulusal Park, içinde birçok farklı ekosistemi barındırıyor. Doğal yaşlı ormandan yüksek dağ zirvelerine ve hayat dolu Pasifik kıyı şeridine, ziyaretçiler burada günlerce kalsa da vakitleri buranın tüm güzelliklerini görmeye yetmeyebilir.

Nehirler, dağların buzla kaplı zirvelerinden ormanın vadilerine doğru akıyor, dalgalar hayat dolu kıyı şeridine vuruyor ve yabaniliğiyle uluslararası üne kavuşmuş patikaları arazinin içinden geçiyor.

6. Zion Ulusal Parkı

Zion Ulusal Parkı'nda yükselen göz kamaştırıcı kaya oluşumları adeta başka bir dünyaya ait. Rüzgar ve su, kırmızı, pembe ve bej renkli kumtaşı falezlerini etkileyici kemerlere ve kanyonlara dönüştürüyor. Burası Amerika'nın batısındaki en etkileyici bölgelerinden biri.

Zion'daki Dönemeçli Hiking Yolları

Her seviye yürüyüşçü için onlarca patika içeren Zion Ulusal Parkı açık havada yapılan sporlara düşkün çiftler ve aileler için mükemmel bir yer.

5. Yellowstone Ulusal Parkı

Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika'nın batısındaki en ünlü yerlerden biri. Dokuzbin kilometrekareye yayılan bu arazi, boz ayı, bizon, gri kurt, dağ aslanı gibi sayısız heybetli hayvanın evi konumunda.

Muhteşem Mavi Memba

Yellowstone'da dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz fokurdayan prizmatik membalar ve çarpışan şelaleri göreceksiniz.

4. Yosemite Ulusal Parkı

Şelaleri, kristal berakklığındaki gölleri ve masalsı yeşillikleri, Yosemite Ulusal Parkı'nı zamanın ötesinde bir yer haline dönüştürüyor.

Yosemite manzarası

Çoğu kişi popüler Yosemite Vadisi'nin tüm parkın sadece %5'ini oluşturuduğundan habersiz. Parkın kalan alanları ise tamamen ıssız.

3. Rocky Dağı Ulusal Parkı

Rocky Dağı Ulusal Parkı'nın ziyaretçileri, yürüyüş veya kamp yapmaktan ve tabii ki doğayı izlemekten hoşlanıyorlar. Buradaki nehirler, ormanlar ve dağlar; Kanada geyiğinden gürültülü Kanada koyununa dek sayısız canlı türüne ev sahipliği yapıyor.

Rocky Dağı'ndaki Kanada Geyikleri

Bölgedeki Kanada geyiklerinin yıllık hakimiyet için boynuz savaşlarını izlemeye sonbaharda ziyarete gidin.

2. Grand Canyon Ulusal Parkı

Grand Canyon Ulusal Parkı herkesin görmesi gereken bir yer. İster helikopter turuyla havadan, ister ağır ağır ilerleyen bir eşeğin sırtında, bu doğa harikası bölge sizi çok şaşırtacak.

Buranın muhteşem doğası yürüyüşçüleri, kampçıları ve günlük ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Yılın her döneminde muhteşem olsa da en popüler olduğu mevsim yaz. Ama kalabalıklara hazır olun.

1. Great Smoky Dağları Ulusal Parkı

2015 yılının en çok ziyaret edilen ulusal parkı, Great Smoky Dağları Ulusal Parkı oldu. Tennessee'deki Apalachian Dağları'nın arasında bulunan bu doğa harikası, yer masalımsı manzaraları, dağlardan akan şelaleri ve dağlara adını vermiş "duman"ıyla meşhur.

Mor dağ görkemi

Great Smoky Dağları'nı günbatımında ve gündoğumunda ziyaret ederseniz muhteşem bir renk cümbüşüne tanıklık edeceksiniz.

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!