45 Yıllık Kariyerinde Dünyada Sahne Aldığı Festivallerle Selda Bağcan

Elijah Wood, Primavera derken biraz şaşırdık, biraz irkildik ama; mevzu Selda Bağcan olunca hiçbir şey tesadüf değil...
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Bizim jenerasyonumuz onu Elijah Wood ile hatırladı...

Şarkılarını elbette biliyorduk; Yeşilçam filmlerinde duymuştuk, YouTube'u otomatik oynat seçeneğinde bırakıp herhangi bir eski Barış Manço şarkısından başladığımızda rastgelmiştik.

Tabii iyi bilenlerin günahını da almamak lazım, ama bizim jenerasyonun büyük bölümü onun ne kadar önemli bir sanatçı olduğunu Frodo Baggins sayesinde öğrendi. Yüzüklerin Efendisi serisinin yıldızı Elijah Wood yabancı basına eski Türk şarkılarına ilgi duyduğunu, bu hanımefendinin de büyük hayranı olduğunu söylediğinde şöyle bir irkilmiştik.

Ardından DJ projesi Wooden Wisdom ile Türkiye'ye geldi ve sanatçıdan imzasını kaptı. Artık gurur mu desek, şaşkınlık mı desek... Nihayetinde daha çok şarkısını öğrenmek için YouTube'lara, Google'lara sarıldık, her seferinde 'Bu şarkı onun muymuş!?' hissi geldi içimize oturdu.

Uluslararası müzik dünyası ise onu Mos Def ile hatırladı, hem de bizden önce!

Aşık Mahsuni Şerif'in türküsünü aslında 1976 yılında yorumlamıştı hanımefendi; 2010 yılında Amerikalı rap yıldızı Mos Def tarafından yeniden keşfedildi. İnce İnce Bir Kar Yağar, Mos Def'in 2010 yılında En İyi Rap Albümü dalında Grammy adayı olan The Ecstatics albümünde, Supermagic şarkısında kullanılmıştı! Dünya basını büyük sanatçımızdan söz edip duruyordu, biz ise henüz Frodo'yu bekliyorduk.

Hanımefendi, sonradan yaptığı açıklamada şarkısının kendisinden izinsiz kullanıldığını, ama Grammy adayı olduğu ve şarkıya Martin Luther King'in sözleri ile başlandığı için mutlu olduğunu belirtecekti.

2015 yılında Dr. Dre tekrar şenlendirdi ortalığı!

Mos Def'in kullandığı İnce İnce Bir Kar Yağar, bu kez Amerikalı efsane rap prodüktörü Dr. Dre'nin dikkatini çekti... 7 Ağustos 2015'te yayınlanan albüm Compton, henüz ilk haftasında 25 milyon defa online dinlendi, yarım milyondan fazla defa satın alındı.

Albümün en iyi şarkılarından Issues'da yine hanımefendinin sesi vardı.

Sonunda beklenen oldu. Dünyanın en büyük müzik festivallerinden Primavera, 2016 yılında sahnesini bu efsaneye açtı... Selda Bağcan!

Bugünlerde Selda Bağcan'ın festival performans videolarını izliyoruz, isminden övgüyle söz edilen uluslararası kritikleri okuyoruz. Kimimiz Barcelona'da, Primavera'daydık; bir çoğumuz ise olamadığımız için kıskanıyoruz...

Bir çoğumuzun gündemine yeni girdi Selda Bağcan, ama aslında 45 yıllık bir müzik yolculuğu, mücadele ve uluslararası kariyer var bu hikayede. Selda Bağcan'ın genç müzikseverlerin kalbinde yıllar sonra tekrar yer etmesi, Elijah Wood, Mos Def, Dr. Dre, Primavera... Hiçbiri tesadüf değil!

İşte Selda Bağcan'ın bugüne kadar yer aldığı uluslararası festivaller;

Golden Orfeus Festival 1972 (Bulgaristan)

Selda Bağcan henüz 24 yaşındaydı...

Türküleri bağlama yerine gitarla söylüyordu, sesi muhteşemdi. Bu iki etken, ismini ülke genelinde duyurmasına sebep oldu. Dış İşleri Bakanlığı desteği ile Bulgaristan'da düzenlenen Golden Orfeus Festival'e, ülkemizi temsil etmeye gönderildi.

Bu destek de on yıllar boyunca hükümetlerden alacağı ilk ve son destek olacaktı tabii...

WOMAD 1986 (İngiltere)

Selda Bağcan 1986 yılında, efsane grup Genesis'in efsane vokalisti, 6 Grammy ödüllü Peter Gabriel'ın desteği ile Bristol'de düzenlenen WOMAD Dünya Dans ve Müzik Festivali'nin davetlisi oldu.

Ancak 1980 askeri darbesi Selda Bağcan'ı da susturmaya çalışmıştı. 1984 yılında bir süre hapis yatan sanatçı, 1986 yılındaki bu daveti yurtdışına çıkış yasağı olduğu için geri çevirmek zorunda kaldı. Yine de, Selda Bağcan'a festival plağında yer verildi; sanatçı bu sayede onore edildi.

Rotterdam Festival 1987 (Hollanda)

Selda Bağcan, 1971 ile 1980 arasında onlarca 45'lik ve albüm yayınladı, bu plakların satışları milyonlarla ölçülüyordu. 80 darbesi onu da zorlamıştı, ama o Türkülerimiz adlı albüm serisi ile müziğe devam etti.

Anı olsun, evimde bulunsun diyorsanız Türkülerimiz albümünü buradan satın alabilirsiniz.

Ne şöhreti, ne de önemi dinmişti. 1986 yılında yurtdışına çıkış yasağı yüzünden katılamadığı WOMAD, vakıf olarak Selda Bağcan için diplomatik girişimler başlattı. Sanatçı, 1987'de pasaportunu geri kazandı; soluğu 13 Haziran'da Rotterdam Sanat Festivali'nde aldı!

Glastonbury Festival 1987 (İngiltere)

Evet. GLASTONBURY. Hani dünyanın en ünlü, en iyi, en kült festivallerinden biri olan Glastonbury...

Selda Bağcan'ın 1987'de Rotterdam Sanat Festivali'nden sonraki adresi, 19 Haziran'da Glastonbury Festivali olmuştu! Bu büyük adımdan sonra bir süre İngiltere'yi turladı, sırasıyla Jubilee Gardens Festival, Earls Court Festival ve Capitol Radio Festival'de sahne aldı.

1988 yılını ise Batı Avrupa turnesi ile geçirecekti...

Acco Festival 1990 (İsrail)

1990'da tam dört defa İsrail'e konsere gitti Selda Bağcan.

Acco Festivali kapsamında İsrail'deki Khanel Umdan adlı Osmanlı kalesinde verdiği konser ile hafızalarda yer etti. Hattâ öyle sağlam yer etmiş olmalı ki, Primavera 2016'da Selda Bağcan'ı Boom Pam adlı Tel Aviv'li genç rock grubu ile beraber izledik :)

Kudüs Festivali 2002 (İsrail)

2000 yılında Almanya'da Köln Arena'da sahne aldı sanatçı; Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu tarafından düzenlenen bu konser, aynı anda sahnede 2167 müzisyen olması sebebiyle Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Aynı yıl Antakya'ya konsere giderken geçirdiği trafik kazası, Selda Bağcan'ın konserlere uzun bir süre ara vermesine sebep oldu.

2002 yılında Kudüs Festivali ile uluslararası arenaya geri döndü sanatçı...

Londra Olimpiyatları Meltdown Festivali 2012 (İngiltere)

Selda Bağcan, 2012 yılında Londra Olimpiyatları kapsamında düzenlenen Meltdown Festivali'nde, Queen Elizabeth Hall'da sahne aldı; alkışları kabul etti.

Meltdown Festivali'nin ilk kez düzenlendiği 1993'ten bu yana David Bowie, Elvis Costello ve Patti Smith gibi efsanelerin küratörlüğünde düzenlendiğini de ekleyelim!

Hiçbir şey tesadüf değildir!

Selda Bağcan özelinde hele, kesinlikle değildir :)

Kaynaklar: Wikipedia.org, Hurriyetdailynews.com, Biyografi.info, Avrupagazete.com & Eksisozluk.com

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!