2 bin yıllık gizemli yeraltı ordusu! Türkler sırf onları görmek için...

Gizem ve tarihi seviyorsanız yeni rotanızı Çin'e kırabilirsiniz... Ünü ülkeyi aşan gizli Terracota Ordusu son zamanlarda Türk gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden oldu. Başkent Pekin’e bin kilometre uzaklıktaki kentte bulunan 8 bin askerlik yer altı ordusu UNESCO'nun Dünya Kültür Mirasları Listesi'nde de yer alıyor. İşte topraktan askerlerin yer aldığı esrarengiz ordu hakkında tüm detaylar
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Türkler Çin Seddi dışında artık yeraltı ordusunu görmeye geliyor. O Türkler'den biri olan Yusuf Emre Koç gizemli yeraltı ordusunu görmek için Şanghay'dan 1,500 kilometre yol yaparak Xian'a geldi.

Koç, "Burası önemli bir turistik merkez. Burası Türkler tarafından da, günden güne de daha fazla ziyeret edilmeye başlandığını öğrendik. Bugün de 20 Türk ile karşılaştık burada. Çin sadece Pekin'deki Çin Seddin'den ibaret değil" dedi.

Terracota Askerleri'ni görmeye gelen Mevlüt Tatlıyer ise, "Sırf burayı görmek için Şanghay'dan binlerce kilometre yol yaptık. Dünyadan Türkler de dahil birçok gezgin burayı görmeye geliyor" diye konuştu.

TOPRAKTAN ASKERLER

Çin tarihinde 11 hanedanlığa başkent olmuş Xian kentindeki mezarda mimikleri ve yüz yapılarına kadar farklı olmalarıyla da dikkat çeken topraktan askerler imparatorun ordusundaki askerlerin bire bir kopyası olarak yapıldığı da araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştı.

Heykellerin boyları 183-195 santimetre arasında değişiyor. Kıyafetleri, saçlarının topuzuna kadar askerler birbirinden farklı olarak savaşa hazır konumunda bulunuyor.

İmparatorun yer altı mezarını yaptırmasının nedeni ise öldükten sonra topraktan askerlerin kendisini koruyacağı inanışı.

600 çukurdan sadece 65’i açılırken, mezar yapımında 700 bin kişinin çalıştığı ve 37 yılda yapıldığı tahmin ediliyor. Ordunun 98 kilometrekarelik bir alana yayıldığı da belirlendi.

Kazılan çukurlarda kılıç, mızrak, balta, pala, kalkan, mızrak ve ok başı gibi birçok silah bulundu. 40 binden fazla bronz silah parçası bulundu. Yeraltı ordusunun gömen işçilerinin de, mezarın yerinin başkaları tarafından öğrenilmemesi için öldürülerek, bu mezarlara gömüldüğü sanılıyor.

Çin'deki tüm beylikleri yenen Qin Shi Huang, Qin Hanedanı'nı kurup kendini imparator ilan ederken mezarı hayattayken yapılmaya başlandı.

Gizemli ordu 1974 yılında Lintong Bölgesi'nde yerel çiftçiler tarafından kuyu açma sırasında keşfedildi. Topkapı Sarayı’nda da geçen yıllarda sergilenen askerler dışında mezarda 520 atlı, 130 savaş arabası ve 150 süvari atı ile birlikte, savaş aletleri de dahil araç ve gereçleri yer alıyor.

Birçok heykel ise yeni bir teknoloji gelişene kadar kimyası bozulmaması için topraktan çıkarılmıyor. Terracotta Ordusu'nun kazılmasından sonra, bazı pişmiş toprak figürlerinde bulunan boyalı yüzey dökülmeye ve kaybolmaya başladı.

"Dünyanın 8 Harikası"dan biri olarak görülen Çin'in ünlü ölümsüz ordusunun eşlik ettiği imparatorun mezarı ise yerin 36 metre altında bulunuyor.

Yer altı ordusu için yaklaşık 7 metre derinliğinde, dört ana çukur kazılırken bunlardan en büyüğü ise 230 metre uzunluğunda ve 62 metre genişliğinde olan çukurda 6 binden fazla figür yer alıyor.

İkinci ve üçüncü çukurda ise savaş arabalarının yanı sıra süvari ve piyade birimleri ile yüksek rütbeli subaylar ve bir savaş arabası bulunuyor.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!